Vikingové

31. srpna 2007 v 14:17 |  Kultury a náboženství
Vikingové
…nebo také Seveřané nebo Normané žili ve Skandinávii (to je zeměpisný výraz který zahrnuje: Dánsko, Norsko, Švédsko a Finsko). Vikingové podnikaly nájezdy na Anglosaskou Anglii, Kyjevskou Rus (Varjagové), Irsko a Evropu.
Vikingové věřili spoustě pověstí např.:
™ Na počátku světa nastala obrovská potopa - tak jako podle Bible v příběhu o Noemovi. Až na to že potopu ve vikinských mýtech způsobila krev umírajícího boha Ymiho.
™ Nebo také - Když člověk zemřel v míru, šel do Hel, říše mrtvých. A v Hel na rozdíl od pekla panovala hrozná zima. Pokud se někdo chtěl dostat do nebe, musel si zvolit smrt v bitvě.
™ Také věřili tomu že: Zemřelí hrdinové odcházeli do nebe zvaného Valhalla. Tam celý den bojovali a celou noc pili. Když v takové nebeské bitvě zemřeli, zase včas obživli aby druhý den mohli bojovat znovu.
™ Při slavnostech pili z lebek svých nepřátel.
™ Vikingové přijaly křesťanství kolem roku 960 poté, co jim kněz jménem Poppo předvedl zázrak. Udržel v ruce do ruda rozžhavený kus železa a nespálil se. A prohlásil to za důkaz, že Ježíš je mocnější než všichni vikinští bohové dohromady. Král Herold mu dal za pravdu a na místě se nechal pokřtít.
Vikingové byli skvělými mořeplavci. Dopluli až na Island, do Grónska a dokonce až do severní Ameriky.Vikinské lodě byli nízké a štíhlé (Drakary).
Vikingové si často dávali jména podle zvířat např. Orm znamená Had, Ulf je Vlk a Bjřrn znamená Medvěd. Také si často dávali jména Bohů (velice oblíbené jméno bylo Tór). Některá vikinská jména se však používají dodnes jako je Rolf, Harald, Erik atd. Známí jsou také Vikingové díky přízviskům např. Sigurd Had v oku nebo Olaf Tlustý.
Vikingské runy, vikingové je ryli do dřeva nebo do kamene.
Runy také používaly vykladači osudu nebo se jimi zapisovaly zaklínadla.
Runové abecedě se říká Futhark, pořadí písmen je ale úplně jiné než v naší abecedě. Kolem roku 800 byla runová abeceda zjednodušena z původních 24 znaků na pouhých 16 znaků, což často způsobuje komplikace. Nikdo však neví proč. Některé runy však ani historici dodnes nedokáží rozluštit!
Vikingové se do historie zapsaly jako lupiči a silní bojovníci. Způsobili mnoho škod a zabili mnoho lidí, ale i přesto si zaslouží o to aby se o nich něco vědělo i když dodnes je kolem nich mnoho nerozluštěných tajemství.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama